Eldritch Horror (edycja angielska)
Gra na podstawie opowiadań H. P. Lovecrafta- 1 - 8 osób
- od 14 lat
- ok. 180 minut
- wydanie angielskie
- Autor:
- Corey Konieczka, Richard Launius, Nikki Valens
- Wydawca:
- Fantasy Flight Games
Opis
W Eldritch Horror gracze wezmą udział w wyścigu ze złem, które rozciąga się na cały świat. Starając się powstrzymać zbliżającą się zagładę grupa badaczy wyruszy do największych miast, odległej dziczy i wielu innych miejsc, które znajdą się na ich drodze.
Każdy element w Eldritch Horror został zaprojektowany aby pozwolić zanurzyć się graczom w historii o przygodach i zalewającym świat przerażeniu. W miarę jak gra się rozwija, narracyjny charakter zawarty w każdej mechanice dodatkowo zwiększa napięcie.
Podczas gdy gracze i ich badacze wspólnie zmagają się ze wszelkimi przeciwnościami aby powstrzymać nadchodzącą grozę, przerażające potwory, mroczne tajemnice i brutalne wyzwania zmuszą ich do wytężenia sił do granic możliwości, a nawet bardziej. Terror rozprzestrzenia się po świecie a gracze muszą podjąć ostatni wysiłek aby uratować ludzkość przed zagładą. Napięcie rośnie, a losy świata w tych desperackich czasach leżą w rękach badaczy. Podejmowane przez nich wybory mogą mieć niszczycielskie skutki.
Nawet elementy Eldritch Horror rozwijają historię i pozwalają wciągnąć się w epicką historię o światowym zasięgu. Karty badaczy wyglądają jak stare, wysłużone paszporty. Żetony wyglądają jak bilety kolejowe i żeglugi oceanicznej. Plansza przypomina pożółkłą ze starości mapę świata. Każdy z elementów gry ma na celu opowiedzenie fragmentu historii o walce o ocalenie cywilizacji.
Gracze przemierzą ruchliwe miasta takie jak San Francisco czy Londyn, gdzie staną twarzą w twarz z organizacjami przestępczymi lub na opuszczonej wyspie będą walczyć o przetrwanie z okrutnymi monstrami. Zaryzykują wyprawę do serca Afryki w poszukiwaniu starożytnego artefaktu o niezbadanej mocy. Niezależnie od tego gdzie będzie wiodła ich droga, zawsze muszą czujnie wypatrywać znaków i wskazówek, które pozwolą na osiągnięcie ostatecznego celu: rozwiązanie tajemnic otaczających przerażających Przedwiecznych, których przybycie zbliża się z każdym mijającym dniem.
Kiedy gracze będą starać się odkrywać tajemnice Przedwiecznych, talia Tajemnic nie będzie jedynym wyzwaniem, z którym się zmierzą. Tak naprawdę jest ona tylko jednym z nich…
W Eldritch Horror znajdzie się kilka elementów, które zapewnią nowe doświadczenia podczas każdej rozgrywki. Każdy z Przedwiecznych posiada przypisaną talię kart Tajemnic i kart Badawczych jak również schemat, według którego tworzy się talię Mitów. W związku z tym wybierając Przedwiecznego wybiera się nie tylko przeciwnika, ale cały charakter rozgrywki.
Doświadczenia płynące z rozgrywki można również zmieniać poprzez wpływanie na poziom trudności talii Mitów. Mniej doświadczeni gracze mogą zdecydować się na walkę z Przedwiecznymi na niższym poziomie trudności, podczas gdy zaawansowani gracze mogą stawić czoło dodatkowym wyzwaniom. Eldritch Horror zapewni satysfakcjonującą rozgrywkę dla wszystkich graczy dzięki katom Mitów. Z trzema poziomami trudności i możliwością odrzucania łatwych lub dodawania trudnych kart Mitów, można łatwo uczynić grę łatwiejszą lub bardziej wymagającą podczas tworzenia talii Mitów.
Co więcej, gracze mogą wybierać spośród dwunastu badaczy, gotowych do dołączenia do walki i zmierzenia się z wyzwaniami na więcej niż trzystu kartach. Dzięki wszystkim tym elementom każda gra będzie inna niż pozostałe.
Rozgrywka
Podstawowe informacje
- Waga:
- 400 g
- Kod producenta:
- EH01
- Kod EAN / UPC:
- 9781616617660
- Pasujące koszulki:
Dodatki i akcesoria
Recenzje
Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Eldritch Horror (edycja angielska)
Najbardziej przydatne recenzje
Jak dla mnie ideał :)
Godny następca (i zastępca) Arkham Horror.
Mechanika gry zawiera szereg uprawnień i uproszczeń (w tym dobrym znaczeniu), dzięki czemu gra się prościej i można skupić się na samej przygodzie. Podoba mi się np. usunięcie suwaków umiejętności i pula rezerw.Dzięki temu możemy kupować przedmiotu z rozmysłem, a nie tylko to, co akurat wylosujemy. Świetnym smaczkiem jest to, że charakterystyki i zdolności kultystów zależą teraz od tego, z jakim przedwieczny walczymy. I w ogóle wiele talii jest skrojonych pod konkretnego przedwiecznego, co nadaje grze więcej logicznego sensu.
Wykonanie, co normalne dla FFG, śliczne. Fajne jest to, że plansza przedstawia cały świat, co pozwala na przeżywanie przygód zarówno w wielkich miastach, w sercu lasów deszczowych, czy pośród lodu Antarktydy.
Są jednak pewne mankamenty. Gra dramatycznie wymaga (małego) rozszerzenia, które wprowadzi więcej postaci poszukiwaczy, przedwiecznych i kart tajemnic. Bo na razie łatwo o deja vu. Przyczepię się tez do samych opisów na kartach - w stosunku do AH znacznie ograniczono część fabularną. Zwykle to jedno zdanie, które i tak kończy się opisem testu, jaki należy wykonać. Szkoda, ze nie ma więcej (nawet za cenę większych kart), bo to pozwałoby się lepiej wczuć.
Podsumowując, świetna gra, bardzo klimatyczna i sprawiająca dużo radochy. Polecam każdemu, kto nie ma Arkham Horror.
Eldritch Horror to gra przygodowa najwyższych lotów, choć nie jest dla niektórych przyjemna, bo przegranych jest tu znacznie więcej niż zwycięstw, to przegraną rekompensuje nam klimat, świetna (przyjemna) mechanika, jakość wykonania i dreszczyk emocji. Wadą jest moim zdaniem za mała ilość kart w podstawce, czyli tzw. problem dodatku "Forsaken Lore", który wydaje się być wyrwany a później dołożony na siłę... za odpowiednią kwotę ;P Całokształt reprezentuje wysoki poziom, a po każdej rozgrywce czuje się chęć zagrania jescze raz, mimo, że jedna gra potrafi się przeciągnąć na parę ładnych godzin ;) POLECAM!
Jak dla mnie ideał :)
Doskonała, dużo bardziej mi się podoba od AH. Zasady są jasne, gra się dynamicznie - osoby, które nie czytały instrukcji już po pierwszej rundzie wiedzialy o co chodzi, po drugiej były w stanie aktywnie wymyślać plany i strategie. I tak, jest trudna - jeszcze ani razu nie wygraliśmy... Najlepiej zbalasowana pod wzgledem dynamiki i długości rozgrywki wydaje się byc przy 4 graczach.
Wszystkie recenzje
Recenzje na innych portalach
- Przykładowa rozgrywka i recenzja (EN)
- Recenzja na blogu Ciekawe gry
- Pierwsze wrażenia na blogu Red Dice
- Unboxing na blogu Red Dice
- Wrażenia z pierwszej rozgrywki na blogu PowerMilka
- Recenzja na blogu Red Dice
- Recenzja w serwisie Polter.pl
- Recenzja w Rebel Times
- Przykładowa rozgrywka na kanale Rahdo w serwisie YouTube
- Recenzja na blogu DWLC
- Recenzja w serwisie BoardGaming.com (ang.)
- Recenzja na kanale Dice Tower (ang.)
- Wideounboxing na kanale DerMosch w serwisie YouTube (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie Shut Up & Sit Down (ang.)
- Rzut oka w serwisie Youtube na kanale FantasyFlightGames (ang.)
- Recenzja w serwisie BoardGameQuest (ang.)
- Recenzja w serwisie NoHighScores.com (ang.)
- Recenzja na blogu Ścieżki Wyobraźni
- Wideorecenzja w serwisie Youtube na kanale D6 Mafia (ang.)
- Unboxing w serwisie Youtube na kanale Luke Hector (Broken Meaple) (ang.)
- Recenzja w serwisie TechRaptor (ang.)
- Recenzja na blogu Boards and Bees (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie Youtube na kanale Cardboard Dragon (ang.)
- Przykładowa rozgrywka w serwisie YouTube na kanale Tim Norris (ang.)
- Tłumaczenie zasad w serwisie YouTube na kanale Drive Thru (ang.)
- Recenzja w serwisie iSlaytheDragon (ang.)
- Recenzja na blogu Młody Giercownik
- Recenzja w serwisie For2Players
- Recenzja w serwisie Fortress At (ang.)
- Recenzja w serwisie Planszotaur
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale GambitTV
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale rahdo (ang.)
- Unboxing na blogu The Garage Gamers (ang.)
- Opis w serwisie Galakta
- Recenzja na blogu Planszotaur
- Recenzja w serwisie Games Fanatic
Pytania i odpowiedzi
Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również
Robisz zakupy pierwszy raz?